Zgodnie z Uchwałą Senatu nr 46/2008 z dnia 18 grudnia 2008, egzamin doktorski można składać w momencie otwarcia przewodu doktorskiego jednakże należy sprawdzić regulacje obowiązujące w zakresie zdawania egzaminów doktorskich na poszczególnych wydziałach Uniwersytetu Medycznego.
Egzamin jest egzaminem ustnym obejmującym trzy części. W części pierwszej kandydat dokonuje streszczenia tez swojej pracy doktorskiej oraz jej omówienia w zależności od stopnia zaawansowania badań. Część druga- tłumaczenie wskazanych zdań - sprawdza znajomość struktur leksykalno gramatycznych najczęściej używanych w naukach biomedycznych i języku akademickim. Celem trzeciej część jest sprawdzenie umiejętności rozumienia i tłumaczenia tekstu z prezentowanej przez kandydata dziedziny.
Egzamin ma charakter komisyjny. W skład komisji wchodzi Promotor, oraz egzaminatorzy wyznaczeni przez Kierownika CNJO.
W dniu egzaminu należy złożyć wniosek w Sekretariacie CNJO.
Świadectwem zdania egzaminu jest protokół.
Wymagania do egzaminu
Obowiązuje:
- znajomość struktur leksykalno-gramatycznych,
- umiejętność rozumienia i tłumaczenia tekstu akademickiego z dziedziny nauk biomedycznych,
- umiejętność posługiwania się językiem akademickim z elementami statystyki.
UWAGA
W przypadku otwarcia programu specjalizacji przez doktoranta istnieje możliwość jednoczesnego zdawania odpłatnego egzaminu do specjalizacji - w takim przypadku część ustna jest rozszerzona o umiejętność poprawnego komunikowania się z pacjentem lub innymi pracownikami i przedstawicielami zawodów pokrewnych. Chęć zdawania dwóch egzaminów jednocześnie prosimy deklarować przy ustalaniu terminu.
Zapisy na egzaminy przyjmuje sekretariat CNJO.