Znowelizowana "Ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej" (Dz.U. 02.166.1363) stwarza możliwość zdobycia przez studentki i studentów nowych kwalifikacji w zakresie szeroko pojmowanej obronności państwa. Pozwala także na uregulowanie stosunku do służby wojskowej przez studentów. Odbycie przeszkolenia wojskowego w trakcie studiów pomoże przyszłym absolwentom szkół wyższych racjonalniej planować swoją zawodową karierę.
Nowa koncepcja kształcenia tworzy ciąg edukacyjny począwszy od szkoły podstawowej do studiów wyższych w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa. Zapewnia także przygotowanie studentów do pełnienia obowiązków na przyszłych stanowiskach kierowniczych w administracji rządowej i samorządowej, w instytucjach i przedsiębiorstwach. Założenia nowej "Strategii bezpieczeństwa narodowego III RP" podkreślają fakt, że szczególnie ważnym warunkiem tworzenia i funkcjonowania skutecznego systemu obronności państwa jest posiadanie wysoko wykwalifikowanych kadr, niezbędnych do realizacji zadań obrony narodowej oraz wypełniania obowiązków koalicyjnych.
Doświadczenia minionego wieku wskazują, że główny ciężar obrony państwa przenoszony jest na środki(instytucje) niemilitarne. Natomiast środki wojskowe stanowią ostateczny, decydujący argument państwa (ultima ratio regum). Zmieniające się uwarunkowania systemowe wymuszają nowe rozwiązania. Dzisiaj każda instytucja i przedsiębiorstwo realizuje zadania obronne w różnym wymiarze. Dlatego każdy młody człowiek musi nauczyć się nowego sposobu myślenia, aby sprostać nadchodzącym zadaniom. Wychodząc naprzeciw nowym rozwiązaniom systemowym Studium Edukacji Obronnej zamierza przygotować absolwenta uczelni, który będzie posiadał podstawową wiedzę z zakresu bezpieczeństwa państwa, niezbędną do pełnienia obowiązków na przyszłych stanowiskach pracy, a w szczególności: