UNIWERSYTET MEDYCZNY
w ŁODZI
UCHWAŁA nr 22 / 2008
z dnia 23 października 2008 r.
SENATU UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W ŁODZI
w sprawie zmian w treści Statutu UM
Na podstawie § 38 ust.1 pkt 1 i w związku z § 129 Statutu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - Senat UM postanawia
§ 1
- W § 43 pkt 6 otrzymuje brzmienie:
"6) powoływanie komisji ds. zatrudnienia, której zadaniem jest m.in. opiniowanie wniosków kierowników jednostek do Dziekana o rozpisanie konkursów na stanowiska nauczycieli akademickich niebędących profesorami i o nowe zatrudnienia. Kandydatów do komisji zgłaszają członkowie Rady Wydziału. Pisemna opinia komisji powinna zawierać zadania dydaktyczne , realizację pensum dydaktycznego i ocenę działalności naukowej jednostki. Powinna także uwzględniać dalszy rozwój jednostki, a w szczególności możliwość zatrudnienia wybitnych absolwentów studiów doktoranckich Uniwersytetu Medycznego. Po zapoznaniu się z opiniami komisji i Rady Wydziału, Dziekan podejmuje ostateczną decyzję o przesłaniu wniosku do Rektora. Negatywna decyzja Dziekana na każdym etapie kończy postępowanie,"
"7) opiniowanie wniosków komisji ds. zatrudnienia dotyczących konkursów na stanowiska nauczycieli akademickich niebędących profesorami, o nowe zatrudnienia i w sprawie mianowania na stanowiska nauczycieli akademickich,"
Wprowadza się pkt 8 w brzmieniu:
"8) opiniowanie wniosków Dziekana w sprawie mianowania na stanowiska nauczycieli akademickich",
dotychczasowe pkt-y od 8 do 22 otrzymują numerację od 9 do 23.
- W § 52 ust. 4 pkt 15 otrzymuje brzmienie:
"15) Rektor na wniosek Dziekana podejmuje decyzje dotyczące nowego zatrudnienia dla nauczycieli akademickich niebędących profesorami oraz o rozpisaniu nowego konkursu na podstawie opinii komisji ds. zatrudnienia, Rady Wydziału i Dziekana uwzględniając liczbę zgłoszeń i zakres dostępnych środków,"
- W § 56 ust. 3 pkt 6 ppkt d otrzymuje brzmienie:
"d) występuje do Rektora z wnioskiem o zgodę na rozpisanie konkursu na stanowiska nauczycieli akademickich niebędących profesorami, z wnioskami o nowe zatrudnienia po zaopiniowaniu przez wydziałową komisję ds. zatrudnienia i Radę Wydziału oraz z wnioskiem o przedłużenie zatrudnienia na te stanowiska,"
- W § 60 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
"3. Nie można łączyć funkcji kierowniczej w Uniwersytecie Medycznym (rektor, prorektor, dziekan, prodziekan, kierownik katedry, zakładu, kliniki, oddziału klinicznego, kierownik studiów doktoranckich, kierownik studiów podyplomowych, funkcji pełnomocnika rektora) z funkcją kierowniczą w innych szkołach wyższych, placówkach naukowo badawczych, placówkach ochrony zdrowia oraz w innych instytucjach z wyłączeniem podległych Uniwersytetowi Medycznemu uniwersyteckich szpitali klinicznych. W wyjątkowych sytuacjach, uzasadnionych interesem Uczelni, Rektor może wyrazić zgodę na łączenie funkcji."
- W §83 ust.1 otrzymuje brzmienie:
" 1. Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem akademickim następuje na podstawie mianowania albo umowy o pracę tylko w drodze konkursu otwartego. W wyjątkowych przypadkach uzasadnionych zachowaniem ciągłości procesu dydaktycznego, Rektor może nawiązać stosunek pracy w trybie umowy o pracę z pominięciem procedur konkursowych".
- W § 83 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
"2. Zatrudnienie po raz pierwszy nauczyciela akademickiego bez stopnia doktora w Uniwersytecie Medycznym następuje tylko na podstawie umowy o pracę na okres do 3 lat."
- W § 83 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
"3. Mianowanie po raz pierwszy w Uniwersytecie Medycznym następuje po zakwalifikowaniu w drodze konkursu otwartego przeprowadzanego wg zasad przedstawionych w załączniku nr 7."
- W § 83 ust. 7 otrzymuje brzmienie:
"7. Rady Wydziałów powołują komisje ds. zatrudnienia, które analizują zatrudnienie na Wydziale i opiniują dla Dziekanów i Rad Wydziałów wnioski kierowników jednostek o rozpisanie konkursów na stanowiska asystenta, adiunkta, starszego wykładowcy, wykładowcy, lektora, instruktora, nauczyciela przedmiotu. Opiniują także wnioski o nowe zatrudnienie.
§ 2
Uchwała wchodzi w życie z dniem uchwalenia.
REKTOR
Prof. dr hab. Paweł Górski