UCHWAŁA nr 264 / 2010
z dnia 27 maja 2010 r.
SENATU UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W ŁODZI
w sprawie ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego za działalność będącą przedmiotem prawa autorskiego prowadzoną w ramach stosunku pracy
Na podstawie ustawy z dnia 04.02.1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. Nr 90 z 2006r., poz. 631 z późn. zm.), ustawy z dnia 27.07.2005r. - Prawo
o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365), ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 z późn. zm.) Senat Uniwersytetu Medycznego w Łodzi uchwala co następuje:
§ 1
- Przedmiotem prawa autorskiego w zakresie działalności pracowników w ramach stosunku pracy jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze ustalonym w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia polegający m.in. na prowadzeniu badań naukowych niezbędnych dla procesu dydaktycznego oraz przeprowadzeniu zajęć dydaktycznych.
- W szczególności przedmiotem prawa autorskiego w ramach stosunku pracy są przeprowadzone:
a) wykłady, ćwiczenia i inne zajęcia dydaktyczne,
b) opracowania programów zajęć dydaktycznych,
c) recenzje prac magisterskich (dyplomowych),
d) prace (opracowania) naukowo-badawcze,
e) opinie i raporty naukowe,
f) indywidualny sposób przedstawiania odkryć lub wyników badań naukowych,
g) programy komputerowe.
- Przedmiotem prawa autorskiego są również opracowane na zlecenie recenzje prac doktorskich i habilitacyjnych oraz oceny dorobku naukowego osób ubiegających się o tytuł profesora.
§ 2
- Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zwanego dalej pracownikiem, składa się z:
a)
honorarium za pracę dydaktyczną oraz badania naukowe niezbędne do prowadzenia procesu dydaktycznego, stanowiącego do 90 % wynagrodzenia zasadniczego,
b)
pozostałej części wynagrodzenia za pracę organizacyjną stanowiącej co najmniej 10 % wynagrodzenia zasadniczego.
- Zakwalifikowanie określonego rodzaju prac do prac o charakterze twórczym należy do pracownika i w tym zakresie przejmuje on na siebie pełną odpowiedzialność, co potwierdza w stosownych oświadczeniu.
§ 3
- Przedmiotem prawa autorskiego w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych są utwory tworzone również przez pracowników o których mowa w ust. 2
i stanowiące każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze ustalone w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.
- Podmiotem prawa autorskiego są pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi, wchodzący w skład zespołów badawczych, którzy w ramach stosunku pracy i zakresu czynności tworzą lub współtworzą prace będące przedmiotem praw autorskich.
- Przyjmuje się, że pracownicy, o których mowa w ust. 2 mogą otrzymywać wynagrodzenie zasadnicze za:
- wykonanie utworów naukowych będących przedmiotem prawa autorskiego,
- wykonywanie pozostałych czynności nie będących przedmiotem prawa autorskiego.
- Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 3 lit. a w myśl przepisów o prawie autorskim
i prawach pokrewnych, jest wynagrodzeniem, od którego twórcy korzystającemu z praw autorskich nalicza się 50% koszty uzyskania przychodu.
- Dopuszczalny procentowy udział wielkości wynagrodzenia do stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów nie może przekraczać 50 % stawki wynagrodzenia zasadniczego.
§ 4
- Do wynagrodzeń z tytułu chronionych prawem autorskim prac twórczych, o których mowa w § 2 wykonywanych przez pracowników stosuje się normę 50 % kosztów uzyskania przychodu.
- Normę 50 % kosztów uzyskania przychodu stosuje się również do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w rozumieniu przepisów art. 131 ust. 1 Prawa o szkolnictwie wyższym w zakresie wskazanym procentowo przez pracownika w stosownym oświadczeniu.
§ 5
Normy 50 % kosztów uzyskania przychodu nie stosuje się przy obliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych od wynagrodzeń wypłaconych za okres:
- urlopu wypoczynkowego,
- urlopu dla poratowania zdrowia,
- wyjazdów za granicę w celach naukowych, dydaktycznych i szkoleniowych,
- urlopu macierzyńskiego,
- usprawiedliwionej nieobecności w pracy z tytułu choroby pracownika,
- opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny,
- świadczenia rehabilitacyjnego,
- usprawiedliwionej nieobecności w pracy przewidzianej przepisami prawa pracy, za którą pracownik otrzymuje wynagrodzenie ( np. szkolenia, dni rektorskie )
§ 6
- Obowiązek dokumentowania pracy twórczej w rozumieniu Ustawy o prawie autorskim
i prawach pokrewnych spoczywa na pracowniku.
- Pracownicy korzystający z 50 % kosztów uzyskania przychodu zobowiązani są prowadzić ewidencję prac chronionych prawem autorskim oraz przechowywać ją wraz z niezbędną dokumentacją przez okres 5 lat dla potrzeb kontroli podatkowej.
§ 7
Prowadzenie badań naukowych oraz prac dydaktycznych, których wyniki objęte są ochroną
z tytułu praw autorskich oraz procentowy udział wynagrodzenia zasadniczego za te prace jest określany dla pracowników za rok kalendarzowy przez kierownika jednostki organizacyjnej.
§ 8
Postanowienia niniejszej Uchwały zobowiązują władze Uczelni do zawarcia aneksów do umów o pracę (!załączniki nieaktualne!) (aktów mianowania) z uprawnionymi pracownikami, określających procentowy udział wynagrodzenia za prace objęte ochroną z tytułu praw autorskich w ramach otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego.
- Podstawą zawarcia aneksu do umowy o pracę (aktu mianowania) jest potwierdzony przez kierownika jednostki organizacyjnej i dziekana wydziału wniosek pracownika zawierający procentowy udział poszczególnych składników wynagrodzenia zasadniczego w ramach określonych niniejsza Uchwałą.
- Na podstawie złożonych wniosków władze Uczelni, poza aneksami do umów o pracę (aktów mianowania), sporządzą właściwą informację na drukach PIT-11.
§ 9
Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia i ma zastosowanie do podatku dochodowego za rok 2010 i lata następne.
§ 10
Traci moc uchwała Senatu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi nr 199/2009 z dnia
26 listopada 2009r.
REKTOR
Prof. dr hab. Paweł Górski