UNIWERSYTET MEDYCZNY
w ŁODZI
UCHWAŁA nr 282 /2010
z dnia 24 czerwca 2010
SENATU UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W ŁODZI
w sprawie ustalenia rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych oraz rodzajów zajęć dydaktycznych wchodzących w jego skład na rok akademicki 2010/2011
Na podstawie art. 62 ust.1 pkt. 4 w zw. z art.111 oraz art.130 i art. 197 Ustawy z dnia 27 lipca 2005 roku "Prawo o szkolnictwie wyższym" ( Dz. U. nr 164 poz. 1365 z późn. zm.), a także § 90 i 91 Statutu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi uchwala się, co następuje:
§ 1
Ustala się roczny wymiar zajęć dydaktycznych dla nauczycieli akademickich zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy w UM w Łodzi oraz doktorantów.
Dla nauczycieli akademickich wymiar ten jest uzależniony od zajmowanego stanowiska i wynosi:
- Pracownicy naukowo - dydaktyczni:
- profesor zwyczajny, nadzwyczajny, adiunkt ze stopniem doktora habilitowanego - 190 godzin,
- adiunkt, asystent - 240 godzin.
- Pracownicy dydaktyczni:
- wykładowca, starszy wykładowca - 360 godzin,
- lektor, instruktor oraz stanowiska równorzędne np.: instruktor- nauczyciel zawodu - 540 godzin.
Dla uczestników studiów doktoranckich wymiar ten uzależniony jest od roku studiów i wynosi:
- na I roku - 45 godzin,
- na II, III i IV roku - 90 godzin.
§ 2
- Na roczny wymiar zajęć dydaktycznych składają się następujące rodzaje zajęć: wykłady, ćwiczenia, zajęcia teoretyczne, laboratoryjne i fakultatywne, seminaria z wyjątkiem seminariów dyplomowych, lektoraty, zajęcia wychowania fizycznego, prowadzone na wszystkich formach studiów organizowanych przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi, z wyłączeniem zajęć wymienionych w pkt 2. i z zastrzeżeniem określonym w pkt 3.
- W skład rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych nie wchodzą zajęcia dydaktyczne na studiach podyplomowych oraz szkolenia i płatne kursy, nawet jeżeli prowadzone są w systemie semestralnym, z wyjątkiem opisanym w § 2 pkt.3 a także działania dydaktyczno-organizacyjne wykonywane w ramach realizacji projektów naukowych finansowanych ze środków Unii Europejskiej.
- Nauczyciel akademicki, który nie wypracuje ustalonego dla niego rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych, ma obowiązek zaliczenia w jego skład zajęć na studiach podyplomowych oraz szkoleniach i kursach w części równej liczbie godzin brakujących do wykonania rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych bez pobierania za nie wynagrodzenia.
§ 3
Do obowiązków nauczyciela akademickiego poza wykonaniem zajęć dydaktycznych w wymiarze określonym w §1 należą:
- Prace związane z procesem dydaktycznym, a w szczególności:
- przeprowadzanie i sprawdzanie egzaminów, zaliczeń, kolokwiów oraz udział w egzaminach komisyjnych,
- opiniowanie i recenzowanie prac dyplomowych, udział w komisjach przeprowadzających egzaminy dyplomowe,
- konsultacje i dyżury dydaktyczne,
- seminaria dyplomowe i zajęcia z przedmiotów kierunkowych na studiach doktoranckich
- opieka nad studentem studiującym według indywidualnego toku studiów,
- sprawowanie opieki nad kołami naukowymi,
- pełnienie funkcji opiekuna roku
- Prace związane z przygotowaniem studentów do konkursów, imprez kulturalnych i sportowych oraz udziałem w tych imprezach.
- Prace organizacyjne na rzecz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
- W przypadku pracowników naukowo-dydaktycznych obowiązki naukowe - m.in.: prowadzenie prac badawczych niezbędnych dla własnego rozwoju naukowego lub na polecenie przełożonych, prace organizacyjne z tym związane oraz udział w innych pracach i programach związanych z rozwojem naukowo-dydaktycznym Uczelni.
- W przypadku pracowników dydaktycznych - podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych oraz inne prace, zlecone przez kierownika, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania procesu dydaktycznego.
- W przypadku nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy profesora albo stopień naukowy doktora habilitowanego - kształcenie kadry naukowej.
§ 4
- Nauczyciel akademicki zatrudniony na pełnym etacie może uzyskać na swój wniosek, złożony do końca roku kalendarzowego, obniżenie rocznego wymiaru godzin dydaktycznych w przypadkach:
a.
pełnienia funkcji: rektora, prorektora, dziekana, prodziekana,
b.
pełnienia funkcji dyrektora szpitala klinicznego, kierownika studium doktoranckiego,
c.
kierowników jednostek wiodących pod względem naukowym w Uniwersytecie Medycznym
d.
przyczyn zdrowotnych lub innych ważnych powodów
- Rektor powierzając nauczycielowi akademickiemu wykonywanie ważnych zadań dla uczelni, może obniżyć jego wymiar zajęć dydaktycznych w okresie wykonywania powierzonych zadań poniżej dolnej granicy wymiaru ustalonej zgodnie z art. 130 ust.3 Ustawy z dnia 27 lipca 2005 roku Prawo o szkolnictwie wyższym.
- Nauczyciel akademicki może korzystać z obniżenia rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych tylko z jednego tytułu.
- Nauczycielowi akademickiemu nie przysługuje żadne dodatkowe wynagrodzenie za godziny przepracowane ponad udzieloną zniżkę do wymiaru określonego w §1.
- Zgodę na obniżenie rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych do wysokości wymiaru godzin dydaktycznych wyraża rektor lub prorektor ds. nauczania i wychowania
- W szczególnych przypadkach, uzasadnionych koniecznością realizacji programu studiów, nauczyciel akademicki jest zobowiązany do wykonania zajęć dydaktycznych w godzinach ponadwymiarowych (Art. 131 Ustawy z dnia 27 lipca 2005r. Prawo o szkolnictwie wyższym i Uchwała Nr 58/2009 Senatu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z dnia 22.01.2009r. w sprawie zasad i trybu powierzania nauczycielowi akademickiemu zajęć dydaktycznych w godzinach ponadwymiarowych).
§ 5
Pracownik naukowo-dydaktyczny albo dydaktyczny zatrudniony w jednostce, która nie prowadzi zajęć dydaktycznych lub liczba godzin prowadzonych zajęć nie wypełnia w jednostce macierzystej rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych pracownika, może zostać zobowiązany przez rektora lub z jego upoważnienia przez dziekana do prowadzenia zajęć dydaktycznych, zgodnie ze swoją specjalnością, w innej jednostce Uczelni.
§ 6
- Nauczycielowi akademickiemu dla którego nie zaplanowano obciążenia dydaktycznego z powodu :
a. zatrudnienia po rozpoczęciu roku akademickiego,
b. nieobecności w pracy związanej między innymi z długotrwałą chorobą oraz urlopami: bezpłatnym, naukowym, macierzyńskim, zdrowotnym lub innymi zwolnieniami od pracy,
c. ustania stosunku pracy przed zakończeniem roku akademickiego,
zalicza się do przepracowanych godzin dydaktycznych 1/30 ustalonego dla danego stanowiska rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych za każdy tydzień nieobecności przypadającej za okres, w którym prowadzone są w Uczelni zajęcia dydaktyczne.
- W czasie choroby lub innej nieprzewidzianej, usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela akademickiego godziny zajęć dydaktycznych, które według planu zajęć przypadałyby na okres tej nieobecności, zalicza się, dla celów ustalenia liczby godzin zajęć dydaktycznych, jako godziny przepracowane zgodnie z planem.
- Do obowiązkowego rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych w pierwszej kolejności wliczane są faktycznie zrealizowane godziny dydaktyczne wynikające z planu zajęć wchodzących do obowiązkowego rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych, w drugiej kolejności - godziny wynikające z nieobecności, o których mowa w pkt. 1 i 2.
- Godziny zaliczone z tytułu nieobecności, o których mowa w pkt. 1b i 2 nie mogą stanowić podstawy do ustalenia wymiaru godzin ponadwymiarowych.
- Godziny ponadwymiarowe to godziny faktycznie zrealizowane ponad roczny wymiar godzin dydaktycznych ustalony dla danego stanowiska wynikający z okresu zatrudnienia w danym roku akademickim.
§ 7
- W odniesieniu do niektórych rodzajów zajęć dydaktycznych wchodzących w skład rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych prowadzonych przez nauczycieli akademickich, wymienionych w § 2 stosuje się system mnożników (przeliczniki):
- zajęcia prowadzone na studiach niestacjonarnych I, II, III stopnia w soboty lub niedziele-1,5
- zajęcia prowadzone w języku obcym dla studentów zagranicznych lub dla studentów studiów stacjonarnych UM (nie dotyczy lektoratów) - 1,5
- zajęcia realizowane w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym, z wyjątkiem osób, które mają adres zamieszkania w miejscowości będącej siedzibą tego ośrodka - 1,5
Dla wszystkich pozostałych zajęć dydaktycznych mnożnik wynosi 1,0
- Nauczyciele akademiccy mogą korzystać z mnożnika tylko z jednego tytułu.
§ 8
- W rozliczeniu wykonania rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych obowiązuje następująca kolejność naliczania:
1) studia stacjonarne
2) studia niestacjonarne - wieczorowe
3) studia niestacjonarne - zaoczne
4) studia anglojęzyczne
5) inne
- Po wypracowaniu obowiązkowego rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych godziny przekraczające ten wymiar są rozliczane na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych oraz anglojęzycznych w formie wyznaczonych stawek godzinowych, natomiast za prace dyplomowe w formie kwotowej.
Wysokość stawek za godziny ponadwymiarowe, za godziny na studiach anglojęzycznych i za nadzór nad realizacją pracy dyplomowej określa rektor w odrębnym zarządzeniu.
- Nauczycielowi akademickiemu, który jest kierownikiem jednostki organizacyjnej przysługuje możliwość rozliczenia godzin dydaktycznych za nadzór nad realizacją prac dyplomowych w przypadku, gdy co najmniej 70% rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych stanowiły wykłady, ćwiczenia, zajęcia teoretyczne i laboratoryjne.
- Pozostałym nauczycielom akademickim przysługuje możliwość rozliczenia godzin dydaktycznych za nadzór nad realizacją prac dyplomowych w przypadku, gdy co najmniej 70% rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych stanowiły wykłady, ćwiczenia, zajęcia teoretyczne i laboratoryjne oraz gdy w ich podstawowej jednostce nie są realizowane godziny ponadwymiarowe.
- Nauczyciele akademiccy mogą rozliczać godziny dydaktyczne za prowadzenie ćwiczeń specjalistycznych, które są odpowiednikiem nadzoru nad realizacją pracy dyplomowej, jako godziny ponadwymiarowe dopiero wtedy, gdy co najmniej 70% rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych stanowiły wykłady, ćwiczenia, zajęcia teoretyczne i laboratoryjne oraz pod warunkiem wykonania przez każdego pracownika jednostki rocznego wymiaru zajęć.
- Kierownik jednostki organizacyjnej jest zobowiązany do racjonalnego rozdzielenia godzin dydaktycznych. W wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach Prorektor ds. Nauczania i Wychowania może wyrazić zgodę na inny niż określony w p-tach 3,4,5 udział procentowy wykładów, ćwiczeń, zajęć teoretycznych i laboratoryjnych w rocznym wymiarze zajęć dydaktycznych
- W przypadkach wskazanych w pkt. 3 i 4:
a. Za nadzór nad realizacją jednej pracy dyplomowej na jednolitych studiach magisterskich i studiach II stopnia (na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych) z wyjątkiem Wydziału Farmaceutycznego przysługuje 20 godzin wchodzących w skład obowiązującego wymiaru zajęć dydaktycznych w roku akademickim, w którym przeprowadzona jest obrona pracy.
b. Za nadzór nad realizacją jednej pracy dyplomowej na studiach I stopnia (na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych) z wyjątkiem Wydziału Farmaceutycznego przysługuje 10 godzin wchodzących w skład obowiązującego wymiaru zajęć dydaktycznych w roku akademickim, w którym przeprowadzona jest obrona pracy.
- Zlecenie przez kierownika jednostki godzin dydaktycznych osobom spoza uczelni lub pracownikom uczelni nie będącymi nauczycielami akademickimi, może mieć miejsce wyłącznie w przypadku pełnego wykonania rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych przez nauczycieli akademickich danej jednostki.
§ 9
- Liczebność grup studenckich na zajęciach dydaktycznych ustala dziekan mając na uwadze uwarunkowania merytoryczne lub organizacyjne oraz możliwości finansowe. Jeżeli pozwalają na to warunki ekonomiczne w zajęciach powinny uczestniczyć dwie grupy dziekańskie.
- Liczebność grup jest ustalana według następujących zasad:
- grupy dziekańskie - minimum 12 osób;
- wykłady na studiach dziennych i wieczorowych prowadzone są łącznie;
- ćwiczenia teoretyczne, seminaria inne niż dyplomowe i doktoranckie - minimum 24 osoby;
- ćwiczenia laboratoryjne - minimum 12 osób;
- zajęcia fakultatywne - minimalną liczebność grup ustala dziekan w odniesieniu do każdych zajęć
- ćwiczenia kliniczne i ćwiczenia specjalistyczne - minimum 6 osób;
- zajęcia z wychowania fizycznego, lektoraty języków obcych - 15-20 osób
- Liczebność grup na ćwiczeniach specjalistycznych na Wydziale Farmaceutycznym ustala dziekan (min. 6 osób). Pracownikom Wydziału Farmaceutycznego, którzy prowadzili ćwiczenia specjalistyczne nie przysługuje wynagrodzenie za nadzór nad realizacją prac dyplomowych.
- W przypadkach szczególnie uzasadnionych (np. merytorycznie, organizacyjnie lub względami bezpieczeństwa) prorektor ds. nauczania i wychowania na wniosek zaopiniowany przez dziekana może zmienić liczebność grup studenckich.
- Dziekani obowiązani są dokonywać korekty liczby grup, jeżeli liczba studentów ulega zmianie w czasie trwania roku akademickiego.
§ 10
- Zobowiązuje się kierowników jednostek organizacyjnych do prowadzenia szczegółowej ewidencji wykonania zajęć dydaktycznych zgodnie z planem przekazywanym do wiadomości dziekana na tydzień przed rozpoczęciem zajęć. Plan zajęć dydaktycznych powinien zawierać daty, godziny i miejsca prowadzenia zajęć, a także tematy zajęć i nazwiska osób prowadzących. Potwierdzenie wykonania zajęć dydaktycznych przez osoby prowadzące stanowi dokumentację realizacji zleconych godzin i jest przechowywane przez kierownika jednostki.
- Zobowiązuje się kierowników jednostek organizacyjnych do potwierdzania godzin dydaktycznych faktycznie przepracowanych przez nauczycieli akademickich, a nie wynikających z przeliczenia liczby godzin przypisanych do liczebności grup studenckich wynikających z obowiązujących standardów.
- Zobowiązuje się kierowników jednostek organizacyjnych do kontroli w podległych im jednostkach kart indywidualnych obciążeń dydaktycznych dla nauczycieli akademickich.
- Kierownicy jednostek organizacyjnych zobowiązani są do prowadzenia hospitacji zajęć dydaktycznych. Protokół z przeprowadzonej hospitacji powinien być podpisany przez osobę, która prowadziła zajęcia i przekazany do wiadomości dziekana.
- Kierownicy jednostek organizacyjnych odpowiadają za przydzielanie zajęć dydaktycznych nauczycielom akademickim, minimalizując niewykonanie rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych przez pracowników jednostki organizacyjnej.
§ 11
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od dnia 1 października 2010 roku.
§ 12
Traci moc Uchwała Senatu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi nr 265 z dnia 27 maja 2010 r.
REKTOR
Prof. dr hab. Paweł Górski