Regulamin stacjonarnych studiów doktoranckich
UCHWAŁA Nr 354/2006
z dnia 27 kwietnia 2006 r.
SENATU UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W ŁODZI
w sprawie uchwalenia Regulaminu Stacjonarnych Studiów Doktoranckich
Na podstawie art. 196 ust. 2, w związku z art. 62 ust. 1 pkt. 2 i 161 ustawy z dnia 27.07.2005r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2005 r. Nr 164, poz. 1365) Senat Uniwersytetu Medycznego w Łodzi postanawia:
§ 1
Uchwala Regulamin Stacjonarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Medycznego
w Łodzi stanowiący załącznik do uchwały.
§ 2
Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 października 2006 roku po uprzednim uzgodnieniu jego treści z Samorządem Doktorantów
§ 3
Traci moc Zarządzenie Nr 2/2003 Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z dnia 23.01.2003 r. w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Stacjonarnych Studiów Doktoranckich w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
R E K T O R
Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
prof. dr hab. Andrzej Lewiński
R E G U L A M I N
Stacjonarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Studia doktoranckie w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi są tworzone przez Rektora na wniosek Rady Wydziału i prowadzone przez zorganizowane w tym celu Studium Doktoranckie.
- Studia Doktoranckie mają charakter dzienny stacjonarny,
- Nadzór merytoryczny nad studiami doktoranckimi sprawują Rady Wydziałów Uniwersytetu Medycznego.
- Dyscypliny i specjalności, w zakresie których prowadzone są studia doktoranckie w Uniwersytecie Medycznym oraz liczbę uczestników ogłasza corocznie Rektor przed rozpoczęciem postępowania konkursowego.
- Liczba uczestników zależna jest od możliwości finansowych Uczelni.
- Otwarcie kierunku studiów doktoranckich uzasadnione jest przygotowaniem wysokokwalifikowanej kadry medycznej ze stopniem naukowym doktora.
§ 2
- Studia doktoranckie są studiami III stopnia.
- Studia doktoranckie umożliwiają uzyskanie stopnia naukowego doktora kandydatom wykazującym uzdolnienia i zainteresowania pracą naukową.
- Stacjonarne studia doktoranckie trwają 4 lata.
- Studia doktoranckie rozpoczynają się 1 października i kończą 30 września.
- W uzasadnionych przypadkach Rektor w porozumieniu z kierownikiem studiów doktoranckich mogą ustalić inny termin rozpoczęcia i zakończenia roku.
- Wcześniejsze zakończenie pracy doktorskiej skraca okres studiów doktoranckich.
- W uzasadnionych przypadkach Rektor może przedłużyć okres odbywania studiów, nie dłużej jednak niż o 1 rok.
§ 3
- Kierownik Studium Doktoranckiego powinien posiadać tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego i jest zatrudniony w jednostce organizacyjnej Uczelni w pełnym wymiarze czasu pracy.
- Kierownik Studium Doktoranckiego kieruje naborem kandydatów na studia doktoranckie oraz sprawuje bieżący nadzór nad przebiegiem studiów doktoranckich.
- Kierownik Studium Doktoranckiego podejmuje decyzje w sprawach skreślenia z listy uczestników studiów doktoranckich. Od tej decyzji służy odwołanie do Rektora w terminie 14 dni od jej otrzymania.
- Kierownik Studium Doktoranckiego dokonuje oceny postępów w pracy uczestników studiów doktoranckich po zakończeniu każdego roku i przedstawia ją Radom Wydziałowym oraz Rektorowi.
- Kierownik Studium Doktoranckiego przedstawia Rektorowi wnioski w sprawach:
a. |
przyjęcia na studia doktoranckie, |
b. |
przyznania lub cofnięcia stypendium, |
c. |
przyznania i cofnięcia prawa do świadczeń zapewniających możliwość odpłatnego zakwaterowania w hotelu asystenckim lub domu studenckim, |
d. |
przedłużenia, w indywidualnych przypadkach, okresu odbywania studiów doktoranckich. |
§ 4
- Opiekunem naukowym doktoranta na studiach doktoranckich może być samodzielny nauczyciel akademicki (profesor, doktor habilitowany). Opiekunem naukowym zostaje osoba, która obejmie funkcję promotora przewodu doktorskiego uczestnika studiów doktoranckich.
- Opiekun naukowy opracowuje wstępne założenia projektu badawczego, który będzie podstawą do wykonania pracy doktorskiej przez uczestnika studiów doktoranckich.
- Tematyka rozpraw doktorskich powinna wynikać z zadań badawczych jednostki organizacyjnej.
- Opiekun naukowy opracowuje indywidualny program studiów doktoranckich dla uczestnika studiów objętego opieką.
- Opiekun naukowy zapewnia środki finansowe ze środków jednostki niezbędne do wykonania projektu badawczego będącego przedmiotem studiów doktoranckich.
- W każdym semestrze opiekun naukowy dokonuje oceny postępów w pracy naukowej uczestników studiów doktoranckich prowadzonych w jednostce organizacyjnej Uczelni.
- Opiekun sprawuje nadzór nad realizacją programu i sprawozdaniem z postępu studiów, jakie uczestnik jest zobowiązany składać kierownikowi studiów doktoranckich.
II. REKRUTACJA
§ 5
- Na dzienne studia doktoranckie może być przyjęta osoba, która odpowiada warunkom określonym w art. 196 ust. 1 ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym", jest absolwentem uczelni medycznej lub absolwentem kierunków pokrewnych innych uczelni, spełnia warunki rekrutacji ustalone przez Uczelnię i zdała egzamin kwalifikacyjny z wynikiem pozytywnym.
- Szczegółowe warunki rekrutacji wraz z punktacją kandydatów na Stacjonarne Studium Doktoranckie UM w Łodzi zawarte są w Załączniku Nr 1 do Regulaminu.
- Warunki rekrutacji na studia doktoranckie podawane są do wiadomości publicznej za pomocą internetu lub w formie ogłoszeń prasowych oraz wywieszane na tablicy ogłoszeń w siedzibie Uczelni nie później niż do 31 maja roku poprzedzającego rok akademicki którego rekrutacja dotyczy.
- Kandydat na studia doktoranckie składa podanie do Rektora za pośrednictwem Studium Doktoranckiego w terminie ustalonym przez Rektora, zgodnie z warunkami rekrutacji.
- Do podania o którym mowa wyżej, parafowanego przez potencjalnego opiekuna naukowego, kandydat dołącza:
- życiorys w formie CV,
- odpis dyplomu ukończenia studiów, lub zaświadczenie o ukończonych studiach i przewidywanym terminie obrony pracy magisterskiej,
- zaświadczenie o średniej ocen za okres studiów,
- informacje o dotychczasowej pracy naukowej (publikacje, komunikaty zjazdowe, nagrody STN, rektorskie, potwierdzenie o ITS),
- lekarze i lekarze stomatolodzy z chwilą rozpoczęcia studiów muszą legitymować się zaliczonym stażem podyplomowym, farmaceuci - ukończonym stażem przed dyplomowym.
- 3 fotografie.
§ 6
- Postępowanie kwalifikacyjne jest przeprowadzane przez Komisję Rekrutacyjną powołaną przez Rektora.
- Komisja Rekrutacyjna podejmuje decyzję o przyjęciu na studia doktoranckie w oparciu o wyniki postępowania rekrutacyjnego.
- Od decyzji Komisji Rekrutacyjnej służy odwołanie do Uczelnianej Komisji, w terminie czternastu dni od daty ogłoszenia wyników. Decyzję podejmuje Rektor.
- Kandydat oraz jego przyszły opiekun naukowy zostają poinformowani o decyzji w sprawie przyjęcia na dzienne studia doktoranckie w ciągu miesiąca od zakończenia postępowania kwalifikacyjnego.
- Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi może podjąć decyzję o przeniesieniu na studia doktoranckie asystenta (za jego zgodą) zatrudnionego w Uczelni, nie później jednak niż na 4 lata przed upływem obowiązującego terminu uzyskania doktoratu. W przypadku przeniesienia kandydat nie ma obowiązku składania egzaminu kwalifikacyjnego.
§ 7
Egzamin kwalifikacyjny kandydat składa przed komisją rekrutacyjną, w skład której wchodzą:
- dziekani wydziałów,
- kierownik Studium Doktoranckiego,
- specjalista z dziedziny, w zakresie której kandydat chce podjąć studia doktoranckie,
- specjalista w zakresie języka obcego, będącego przedmiotem egzaminu,
- inne osoby powołane przez Rektora.
§ 8
- 1. Dopuszcza się możliwość ufundowania stypendium doktoranckiego przez osobę prawną lub fizyczną lub inną jednostkę dla wskazanego doktoranta.
- Warunkiem przyjęcia stypendium jest:
a. |
zgoda Rektora na osobę fundatora i doktoranta oraz miejsce lokalizacji stypendium, |
b. |
podpisanie umowy między Uniwersytetem Medycznym, fundatorem i doktorantem. |
- Okres, na który stypendium zostało ufundowane, nie może być krótszy niż 4 lata.
- Doktorant, któremu ufundowano stypendium, podlega "Regulaminowi Stacjonarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Medycznego w Łodzi".
III. OBOWIĄZKI I UPRAWNIENIA UCZESTNIKÓW STUDIÓW DOKTORANCKICH
§ 9
- Do podstawowych obowiązków uczestników studiów doktoranckich należy:
a. |
praca pod kierunkiem opiekuna naukowego, zgodnie z indywidualnym planem studiów opracowanym przez opiekuna naukowego. |
b. |
udział w zajęciach obowiązkowych z przedmiotów i w liczbie godzin wymienionych w harmonogramie zajęć uczestników studiów doktoranckich stanowiącym Załącznik Nr 2 do Regulaminu, oraz w seminariach doktorskich. |
c. |
prowadzenie zajęć dydaktycznych ze studentami po I roku studiów doktoranckich w wymiarze 90 godzin dydaktycznych rocznie. |
W przypadku braku możliwości wykonania pensum w wymiarze określonym w regulaminie, Dziekan właściwej rady wydziału decyduje o wykorzystaniu uczestnika studiów doktoranckich w procesie dydaktycznym lub do czynności organizacyjnych na rzecz uczelni.
- Uczestnik stacjonarnych studiów doktoranckich jest zobowiązany:
a. |
pod koniec każdego roku studiów, do składania Kierownikowi studiów doktoranckich sprawozdania z przebiegu studiów, zaopiniowanego przez opiekuna naukowego. |
b. |
w każdym semestrze, do przedłożenia oceny postępów w pracy naukowej, sporządzonej przez opiekuna naukowego - promotora, co jest warunkiem zaliczenia semestru. |
§ 10
Uczestnikowi studiów doktoranckich przysługuje prawo do opieki naukowej ze strony promotora (opiekuna naukowego), do korzystania z pomieszczeń, bibliotek, urządzeń i pomocy naukowych uczelni, oraz do uczestniczenia w seminariach i innych otwartych zebraniach naukowych organizowanych przez jednostki organizacyjne uczelni.
§ 11
- Uczestnicy studiów doktoranckich mają prawo do:
a. |
przerw wypoczynkowych w wymiarze 8 tygodni w ciągu roku, które powinny być wykorzystane w okresie wolnym od zajęć dydaktycznych. |
b. |
Ubezpieczenia społecznego i powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na zasadach określonych w odrębnych przepisach. |
- Uczestnicy studiów doktoranckich mogą się ubiegać o zezwolenie na odbywanie równocześnie ze studiami doktoranckimi specjalizacji lekarskiej lub równorzędnej. Wymagana jest zgoda promotora, kierownika placówki specjalizacyjnej i Prodziekana ds. Studiów Doktoranckich
- Uczestnik studiów doktoranckich pobierający stypendium doktoranckie może podejmować pracę zarobkową wyłącznie w niepełnym wymiarze czasu pracy, o ile jej wykonywanie nie koliduje z zajęciami wynikającymi z programu studiów.
§ 12
- Uczestnik studiów doktoranckich może otrzymać stypendium doktoranckie.
- Decyzję o przyznaniu stypendium doktoranckiego, okresie jego pobierania oraz o jego wysokości podejmuje Rektor.
- Kwota stypendium doktoranckiego nie może być niższa niż 60% minimalnego wynagrodzenia zasadniczego asystenta ustalonego w przepisach o wynagradzaniu nauczycieli akademickich.
- Stypendium doktoranckie wypłacane jest co miesiąc, również w okresie niezdolności do uczestniczenia w studiach z powodu choroby, opieki nad dzieckiem albo korzystania z urlopu macierzyńskiego, a także w trakcie przysługującej uczestnikowi studiów doktoranckich przerwy w zajęciach.
§13
- Uczestnik studiów doktoranckich po otwarciu przewodu doktorskiego na Radzie Wydziału uzyskuje prawo do podwyższonej kwoty stypendium doktoranckiego.
- Otwarcie przewodu doktorskiego na Radzie Wydziału musi być potwierdzone na piśmie przez właściwą Radę Wydziału,
- Od miesiąca następującego po zatwierdzeniu przez Radę Wydziału stopnia naukowego doktora zaprzestaje się wypłaty stypendium doktoranckiego.
§ 14
- Doktorant może otrzymać pomoc materialną w formie:
- Stypendium socjalnego,
- Zapomogi,
- Stypendium za wyniki w nauce,
- Stypendium na wyżywienie,
- Stypendium mieszkaniowego,
- Stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych
- Świadczenia o których mowa w ust. 1, przyznaje się ze środków funduszy pomocy materialnej dla studentów i doktorantów, na zasadach określonych przez Rektora w uzgodnieniu z uczelnianym organem samorządu doktorantów i uczelnianym organem samorządu studenckiego.
§ 15
- Doktorantowi, po uzyskania stopnia doktora, okres odbywania studiów doktoranckich, nie dłuższy niż cztery lata, zalicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
- Doktorantowi, po uzyskania stopnia doktora, do okresu, o którym mowa powyżej, zalicza się również okres odbywania stacjonarnych studiów doktoranckich, jeżeli zostały one przerwane z powodu podjęcia zatrudnienia w charakterze nauczyciela akademickiego lub pracownika naukowego w instytucjach naukowych.
- W uzasadnionych przypadkach, w szczególności w przypadku długotrwałej choroby, uczestnik stacjonarnych studiów doktoranckich może uzyskać zgodę Rektora na przedłużenie okresu odbywania studiów, nie dłużej jednak niż o rok.
- Okres odbywania studiów doktoranckich może zostać przedłużony dodatkowo uczestnikom studiów doktoranckich o czas, jaki przysługuje z tytułu urlopu macierzyńskiego, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów.
§ 16
- Uczestnik stacjonarnych studiów doktoranckich może być skierowany za granicę wyłącznie w celach naukowych, związanych z przygotowaniem pracy doktorskiej, za zgodą swojego opiekuna naukowego i Prorektora ds. Nauki.
- Okres łącznego pobytu za granicą w okresie odbywania studiów doktoranckich nie powinien być dłuższy niż 1 rok, jeżeli spełnione są warunki Regulaminu studiów doktoranckich.
- Okres pobytu za granicą nie powoduje przedłużenia czasu trwania studiów doktoranckich.
- Słuchaczom studiów doktoranckich wyjeżdżającym za granicę na czas dłuższy niż 3 miesiące wstrzymuje się wypłatę świadczeń stypendialnych od 4 miesiąca po wyjeździe aż do powrotu.
- Osoby, które otrzymały stypendium SOCRATES/ERASMUS i otrzymują stypendium doktoranckie zachowują prawo do wypłaty stypendium doktoranckiego
- W przypadku wyjazdu długoterminowego słuchacz studiów doktoranckich otrzymujący niższe stypendium za granicą, może ubiegać się u Rektora o zachowanie prawa do otrzymywania równoległego stypendium w kraju.
- Doktorant, za zgodą kierownika jednostki, w której odbywa studia, może mieć pokryte koszty podróży i pobytu zagranicą z funduszy na działalność statutową lub prace własne jednostki, na takich samych zasadach jak nauczyciele akademiccy Uczelni.
- W sprawach szczegółowych, nie uregulowanych niniejszym Zarządzeniem, decyzje na wniosek kierownika Studium Doktoranckiego podejmuje Prorektor ds. Nauki.
IV. PRZEBIEG STUDIÓW DOKTORANCKICH
- Więcej niż połowa programu stacjonarnych studiów doktoranckich wymaga obecności uczestników tych studiów w prowadzącej je jednostce organizacyjnej i jest realizowana w formie zajęć dydaktycznych i pracy naukowej wymagających bezpośredniego udziału opiekunów naukowych i doktorantów.
- Wszystkie zajęcia uczestników studiów doktoranckich objęte programem studiów podlegają ewidencji, zaliczeniom lub egzaminom na ogólnie przyjętych w uczelni zasadach, przy czym egzaminy doktorskie z dyscypliny podstawowej, dyscypliny dodatkowej i języka obcego, są składane przed Komisją Przewodu Doktorskiego w oparciu o odrębne przepisy.
§ 17
- Program studiów każdego słuchacza powinien być tak ustalony, aby:
a. |
otwarcie przewodu doktorskiego nastąpiło nie później niż w ciągu dwóch lat od daty rozpoczęcia studiów, |
b. |
temat pracy doktorskiej był zgłoszony do Studium Doktoranckiego przed rozpoczęciem drugiego roku studiów, |
c. |
przystąpienie do egzaminu doktorskiego z dyscypliny podstawowej, języka obcego i przedmiotu dodatkowego powinno odbyć się po powołaniu recenzentów na Radzie Wydziału, |
d. |
obrona pracy doktorskiej powinna nastąpić w semestrze ósmym. |
§ 18
- Warunkiem zaliczenia roku jest zaliczenie wszystkich zajęć przewidzianych programem studiów oraz uzyskanie właściwego postępu w pracy nad rozprawą doktorską.
- Zaliczenia semestru i roku studiów dokonuje kierownik studiów doktoranckich, w oparciu o roczne sprawozdania i na podstawie opinii promotora naukowego (opiekuna naukowego ).
§ 19
- Uczestnik studiów doktoranckich podlega corocznej weryfikacji, a jeżeli nie wykazuje dostatecznych postępów w pracy naukowej, a zwłaszcza nie zalicza egzaminów w terminach przewidzianych programem studiów, nie wykonuje określonych w harmonogramie etapów pracy doktorskiej lub nie złoży rozprawy doktorskiej w terminie określonym programem studiów, może zostać skreślony z listy uczestników studiów doktoranckich.
- Decyzję o skreśleniu z listy uczestników studiów podejmuje kierownik studiów doktoranckich. Od tej decyzji przysługuje odwołanie do Rektora w terminie 14 dni od daty jej otrzymania. Uczestnik składa odwołanie za pośrednictwem Studium Doktoranckiego.
- Skreślenie z listy uczestnika studiów doktoranckich powoduje utratę świadczeń
- Uniwersytet Medyczny może zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, występować o zwrot pobranego stypendium doktoranckiego od każdego słuchacza, który:
a. |
przerywa studia w wyniku skreślenia lub rezygnuje z własnej woli, |
b. |
nie obroni pracy doktorskiej w terminie 1 roku od ustawowego terminu zakończenia studiów, |
- W szczególnych przypadkach, po rozpatrzeniu wyjaśnień osoby zobowiązanej do zwrotu stypendium, Rektor rozstrzyga o możliwości obniżenia kwoty do zwrotu.
- Obowiązek zwrotu stypendium nie dotyczy osób, które zrezygnowały z kontynuowania tych studiów w sytuacji w której przerwanie studiów było następstwem choroby, inwalidztwa lub innych przyczyn nie zawinionych.
§ 20
Uczestnicy studiów doktoranckich podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej na zasadach określonych w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym.
§ 21
- Uczestnik studiów doktoranckich otrzymuje legitymację uczestnika studiów doktoranckich.
- Osoba która ukończyła studia lub została skreślona z listy uczestników studiów doktoranckich zwraca legitymację.
- Uczestnik studiów doktoranckich otrzymuje indeks.
- Ukończenie studiów doktoranckich potwierdza świadectwo.
- Za wydanie legitymacji lub jej duplikatu, oraz świadectwa lub jego duplikatu uczestnik studiów doktoranckich wnosi opłaty.
§ 22
- Uczestnicy prowadzonych w uczelni studiów doktoranckich tworzą samorząd doktorantów.
§ 23
- Uzyskanie stopnia doktora przez uczestnika studiów doktoranckich odbywa się w trybie i na warunkach określonych odpowiednimi przepisami ogólnymi, oraz w trybie przyjętym w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
- W zakresie praw autorskich do wyników badań naukowych uzyskanych przez uczestnika studiów mają zastosowanie przepisy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
V. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 24
W sprawach związanych ze studiami doktoranckimi, a nie objętych obowiązującymi przepisami, decyduje Rektor, po zasięgnięciu opinii kierownika studiów doktoranckich.
§ 25
Uczestnik Studiów zobowiązany jest do zapoznania się z niniejszym regulaminem przed rozpoczęciem zajęć i pisemnego przyjęcia jego postanowień.
§ 26
Z dniem 30 września 2006 r. traci moc Regulamin wprowadzony Zarządzeniem Nr 2/2003 z 23 stycznia 2003r. w sprawie zatwierdzenia Regulaminu stacjonarnych studiów doktoranckich Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i wchodzi w życie niniejszy Regulamin.
R E K T O R
Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
prof. dr hab. Andrzej Lewiński