uchwala_50
Uchwała nr 50/2003
Senatu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z dnia 26 czerwca 2003 r.
w sprawie postępowania przy nadawaniu tytułu profesora oraz stopni doktora i doktora habilitowanego oraz awansowaniu na stanowisko profesora nadzwyczajnego
W związku z zaleceniami Centralnej Komisji ds. Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych z 20 maja 2002r. w sprawie trybu przeprowadzenia postępowania przy nadawaniu tytułu profesora oraz stopni doktora i doktora habilitowanego, Senat Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 16 czerwca 2003r. postanowił, co następuje:
§ 1
- Dorobek naukowy kandydatów powinien być "oryginalny i znaczący" i opublikowany w szeroko dostępnych czasopismach, a zatem nie można za takowy uznać streszczeń zjazdowych oraz prac opublikowanych w czasopismach o zasięgu lokalnym.
- W opinii Komisji Nauki za "dorobek znaczący" należy uznać prace oryginalne, opublikowane w pełnej wersji w czasopismach naukowych, znajdujących się przynajmniej na liście Komitetu Badań Naukowych. Suma punktów prac, w których habilitant jest pierwszym autorem, powinna stanowić 60 i więcej punktów, a łączny dorobek naukowy - powyżej 120 punktów KBN.
- Wszczęcie postępowania o nadanie tytułu profesora powinno nastąpić na podstawie wydatnie zwiększonego dorobku naukowego kandydata po habilitacji; uprawnia do tego dorobek naukowy oceniony na 100 punktów KBN (tylko na podstawie prac w pełnej wersji, w tym 2 prace opublikowane w czasopismach z listy filadelfijskiej). Kandydat winien również wykazać się promotorstwem co najmniej 2 zakończonych doktoratów. Kandydatura powinna być wstępnie zaakceptowana przez Radę Instytutu, a w przypadku jednostek wchodzących w skład Katedry - przez Komisję ds. Awansów Naukowych właściwego Wydziału.
- Na stanowisko profesora nadzwyczajnego powinny być awansowane (bez dodatkowych procedur poza przepisami prawa) wszystkie osoby, które uzyskały tytuł profesora. Osoby nie posiadające tytułu naukowego profesora mogą być awansowane wyjątkowo, w przypadku powołania ich na stanowisko kierownicze (Dyrektor Instytutu, Kierownik Katedry, Kliniki lub Zakładu).
REKTOR
Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Prof. dr hab. n.med. Andrzej LEWIŃSKI