UNIWERSYTET MEDYCZNY
w ŁODZI
Zarządzenie Nr 106 / 2009
z dnia 2 października 2009r.
Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
w sprawie: organizacji i funkcjonowania systemu powiadamiania i alarmowania
w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa ludzi
i w sytuacjach kryzysowych na terenie miasta Łodzi.
Na podstawie § 52, ust. 4, pkt 3 i 4, w związku z § 24 ust. 15 Statutu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z dnia 29.06.2006r., oraz w związku z art. 66, ust.2, pkt 5 ustawy z dnia 27.07.2005r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. z 2005r., nr 164, poz. 1365 - z późn. zm.), realizując ustalenia zarządzenia nr 2279/IV/04 Prezydenta Miasta Łodzi - Szefa Obrony Cywilnej Miasta z dnia 16.12.2004r. w sprawie organizacji Systemu Wykrywania i Alarmowania na terenie m. Łodzi - w celu zapewnienia odpowiednich działań w zakresie zorganizowania ochrony stanu osobowego pracowników i studentów Uniwersytetu Medycznego, a także innych osób przebywających w obiektach Uczelni, przed zbliżającymi się zagrożeniami lub na wypadek stwierdzenia faktu zaistnienia na terenie miasta niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia ludzi, związanego z wystąpieniem wszelkiego rodzaju klęsk żywiołowych, awarii obiektów technicznych, skażeń i zakażeń środowiska, aktów terrorystycznych, a także na okres podnoszenia stanów gotowości obronnej - zarządzam, co następuje:
§ 1
1. Ustala się jednolity system powiadamiania i alarmowania Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, obejmujący struktury:
1) Zespół Kierowania UM - powołany zarządzeniem nr 35/2009 z dnia 24 kwietnia 2009r. Rektora UM w sprawie powołania Zespołu Kierowania UM w Łodzi, doraźnie rozwijanego w sytuacjach kryzysowych oraz w okresie podwyższania gotowości obronnej państwa i w czasie wojny;
2) zarządcy obiektów (kompleksów) UM - wyznaczeni zarządzeniem nr 61/2009 z dnia 2 czerwca 2009r. Rektora UM w sprawie wyznaczenia osób funkcyjnych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek w obiektach (kompleksach) UM;
3) służby ochrony obiektów UM - pełnione przez pracowników Agencji Ochrony, odpowiedzialnej za ochronę obiektów UM;
4) służby dyżurne Uniwersyteckich Szpitali Klinicznych - Punkty Alarmowania USK - funkcjonujące na podstawie wytycznych Rektora UM z dnia 26.09.2005r. w sprawie organizacji i funkcjonowania Systemu Wykrywania i Alarmowania UM i USK.
2. System funkcjonuje całodobowo. Do czasu rozwinięcia Zespołu Kierowania UM (na polecenie Rektora UM lub Kanclerza UM) - funkcję organu przyjmującego i przekazującego sygnały (informacje) o zagrożeniach - pełni Punkt Alarmowania UM - zorganizowany w Rektoracie UM (Al. Kościuszki 4):
§ 2
1. Celem działania Punktu Alarmowania UM jest:
§ 3
1. Rolę Punktu Alarmowania w obiektach UM sprawują pracownicy Agencji Ochrony, realizującej ochronę fizyczną obiektów (kompleksów) UM. Do ich obowiązków w systemie powiadamiania i alarmowania należy przyjmowanie i przekazywanie zarządcom obiektów sygnałów (informacji) od uprawnionych organów (Punktu Alarmowania UM oraz Zespołu Kierowania UM - po jego rozwinięciu) o zagrożeniach - sytuacji kryzysowej na terenie miasta i (lub) Uniwersytetu Medycznego, a także związane z tym zadania do realizacji.
2. Rolę Punktu Alarmowania w stosunku do obiektów nie objętych całodobową ochroną fizyczną przez Agencję Ochrony, pełnią służby ochrony tych obiektów, którym przyporządkowano je w zakresie reagowania na zdarzenia (zagrożenia) w nich występujące, a gdy jest to niemożliwe - wyznaczeni pracownicy jednostki organizacyjnej UM, podległej zarządcy obiektu.
3. Schemat organizacji Punktów Alarmowania obiektów UM przedstawia załącznik.
§ 4
1. Zasadniczym sposobem powiadamiania i alarmowania w UM jest przekazywanie sygnałów (informacji) przez techniczne środki łączności (stacjonarną sieć telefoniczną lub operatorów sieci komórkowych) oraz - w godzinach pracy - poprzez serwis internetowy Uczelni.
2. Sposobem zastępczym powiadamiania i alarmowania w UM - w przypadku zakłóceń łączności telefonicznej w Rektoracie UM lub na terenie miasta - jest:
1) w godzinach pracy - za pomocą kuriera wyznaczonego doraźnie spośród pracowników Kancelarii Głównej UM;
2) po godzinach pracy i w dni wolne od pracy - z wykorzystaniem służbowego środka transportu przez kuriera - pracownika ochrony z grupy interwencyjnej Agencji Ochrony.
§ 5
1. Nadzór nad właściwym funkcjonowaniem systemu powiadamiania i alarmowania w UM sprawuje Kanclerz Uczelni.
2. Opracowanie dokumentacji z zakresu powiadamiania i alarmowania dla potrzeb Punktu Alarmowania UM (Rektorat) oraz jej aktualizacja jest kompetencją samodzielnej sekcji ds. obronnych UM.
3. Zarządcy obiektów sprawują nadzór nad funkcjonowaniem Punktów Alarmowania w swoich obiektach.
4. Zarządcy obiektów - w oparciu o siły i środki podległych im jednostek organizacyjnych, lokowanych w obiekcie - ustalą zasady i tryb powiadamiania kierowniczych osób funkcyjnych oraz alarmowania stanów osobowych w obiekcie.
§ 6
1. Zarządzenie otrzymują Uniwersyteckie Szpitale Kliniczne, zarządcy obiektów Uniwersytetu Medycznego oraz Agencja Ochrony, odpowiedzialna za ochronę obiektów UM.
2. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 01 listopada 2009r.
REKTOR
UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO
prof. dr hab. n. med. Paweł GÓRSKI
Otrzymują:
- wszystkie jednostki organizacyjne,
- jednostki wymienione w § 6 pkt. 1.