Wolontariat12 października, w gmachu Rektoratu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o wolontariacie pracowniczym pomiędzy Uniwersytetem Medycznym w Łodzi a Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Sygnatariuszami porozumienia byli prof. dr hab. Paweł Górski - Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz ks. Jacek Ambroszczyk - Dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Przekaż 1% podatku dla *Zespołu Domowej Opieki Hospicyjnej Caritas Idea wolontariatu ZDOH-Caritas Dokumenty do pobrania Aktualności |
Regulamin wolontariatu
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§1
Wolontariat jest dobrowolną i nieprzymuszoną inicjatywą pracowników, pracowników emerytowanych i studentów Uniwersytetu Medycznego
w Łodzi.
§2
Wolontariat jest strukturą niezależną politycznie i politycznie bezinteresowną.
§3
Wolontariusz pracuje ochotniczo oraz bez wynagrodzenia pieniężnego.
§4
Podstawą pracy wolontariusza świadczoną dla Zespołu Domowej Opieki Hospicyjnej Caritas Archidiecezji Łódzkiej zwanym dalej ZDOH-Caritas jest umowa współpracy zwana dalej "Porozumieniem o wykonywaniu świadczeń wolontarystycznych".
§5
Pracą wolontariuszy kieruje oraz nadzoruje koordynator wolontariatu.
§6
Teren działalności wolontariatu jest tożsamy z terenem działalności ZDOH-Caritas i obejmuje obszar miasta Łodzi.
§7
Przystąpienie do programu wolontariatu pracowniczego na rzecz ZDOH-Caritas nie upoważnia do uzyskania uprzywilejowanych świadczeń ze strony ZDOH-Caritas dla rodzin wolontariuszy.
Rozdział II
Postanowienia szczegółowe
Część A
Zasady przystąpienia do wolontariatu pracowniczego
§8
Wolontariuszem może zostać każdy zainteresowany pracownik, pracownik emerytowany, student, doktorant UM.
§9
Osoba chętna do pracy wolontarystycznej zgłasza się do koordynatora wolontariatu lub osoby przez niego wyznaczonej.
§10
Kandydat przed przystąpieniem do wolontariatu jest zobowiązany do wypełnienia ankiety.
§11
Porozumienie o wykonywaniu świadczeń wolontarystycznych jest zawierane między wolontariuszem a ZDOH-Caritas w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.
§12
W przypadku podpisywania umowy konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości: dowód osobisty, legitymacja studencka, paszport lub inny dokument ze zdjęciem.
§13
Przed podpisaniem umowy kandydat jest zobowiązany do zapoznania się z Regulaminem wolontariatu. Wszelkie niejasności wynikające
z postanowień Regulaminu kandydat jest proszony zgłaszać do koordynatora wolontariatu lub innej osoby upoważnionej.
§14
Umowa jest podpisywana na czas określony oraz na rodzaj i zakres czynności.
Część B
Rozwiązanie umowy
§15
Rozwiązanie umowy może nastąpić:
§16
W przypadku rozwiązania umowy na podstawie porozumienia stron wolontariuszowi przysługuje prawo do otrzymania zaświadczenia oraz opinii o swojej pracy z adnotacją o formie rozwiązania umowy. Taka forma rozwiązania jest możliwa jedynie wtedy, gdy wolontariusz pracował zgodnie z Regulaminem Wolontariatu i przestrzegał przepisów prawnych obowiązujących na terenie RP.
§17
W przypadku rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym za złamanie postanowień regulaminu lub złamanie zasad i przepisów prawnych panujących na terenie RP wolontariuszowi obowiązkowo zostaje wydane zaświadczenie z negatywną opinią. W przypadku złamania prawa Korzystający ma obowiązek powiadomić o powyższym fakcie organy ścigania takie jak policja lub Prokuratura.
§18
W przypadku rozwiązania umowy po okresie jej ważności, wolontariuszowi przysługuje prawo do otrzymania pisemnego zaświadczenia i opinii.
Część C
Zasady pracy
§19
Za pracę wykonywaną przez wolontariusza nie przysługuje wynagrodzenia pieniężne.
§20
Każdy wolontariusz objęty jest ubezpieczeniem NNW na warunkach wynikających z zapisów Ustawy o Pożytku Publicznym i Wolontariacie.
§21
Wolontariusz, który ma pełnić określone funkcje np. w domu chorego, oddziałach szpitalnych, przychodni musi być ubezpieczony w ramach OC. Składkę OC na czas wykonywania pracy wolontarystycznej opłaca pracodawca.
§22
Każdy kandydat na wolontariusza posługującego bezpośrednio przy chorym jest zobowiązany do ukończenia 10-miesięcznego kursu przeprowadzanego corocznie przez ZDOH-Caritas, chyba że Koordynator wolontariatu w porozumieniu z Kierownikiem ZDOH-Caritas zadecydują inaczej.
§23
Wolontariusz przystępujący do projektu pay-roll - składki pracowniczej jest zobowiązany do złożenia w dziale płac i zasiłków UM odpowiedniej deklaracji o comiesięcznym potrąceniu z wynagrodzenia określonej kwoty
i przekazaniu na konto ZDOH-Caritas.
§24
Każdy kandydat na wolontariusza oświadcza, iż podejmuje pracę by nieść pomoc innym, nabywać wiedzę i nowe umiejętności oraz podejmuje ją dobrowolnie.
§25
W ramach Programu Uczelnia zapewnia pracownikom:
Część D
Nadzór nad wolontariatem
§26
Bezpośredni nadzór nad wolontariuszami pełni koordynator lokalny ds. wolontariatu Uczelni we współpracy z koordynatorem wolontariatu ZDOH-Caritas.
§27
Decyzję o przyjęciu wolontariusza podejmuje koordynator wolontariatu.
§28
Koordynator wolontariatu zobowiązuje się, że w swojej decyzji o przyjęciu lub ewentualnej odmowie przyjęcia kandydata kierować się będzie zasadami bezstronności.
§29
W przypadku, gdy praca w wolontariacie wiąże się z odbywaniem praktyk przez studentów koordynator wolontariatu jest uprawniony do kontrolowania pracy wolontariusza tj. sprawdzenia czy pojawia się on
w wyznaczonych miejscach i określonych porach i czy jego praca jest pożyteczna.
§30
Koordynator wolontariatu jest zobowiązany do przeszkolenia nowoprzyjętego wolontariusza w zakresie:
Część E
Zadania wolontariatu
§31
Rozdział III
Postanowienia końcowe
§34
Uniwersytet Medyczny i Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej Caritas zastrzegają sobie prawo do zmiany niniejszego regulaminu.